1) آسیاب پرل میل

از این دستگاه به منظور رسیدن به دانه بندی مورد نظر پیگمنت ها استفاده می شود. این دستگاه حاوی پرمیل های شیشه ای ( ویا سرامیکی) است که به کمک این پرمیل و به علت اصطحکاکی که بین پرمیل و پیگمنت به وجود می آید موجب ریز تر شدن پیگمنت ورسیدن به دانه بندی مورد نظر می شود. البته این دستگاه مجهز به یک پره ی سوراخ دار نیز هست که به بهتر انجام شدن این فرآیند وهمچنین ایجاد جریان در درون آسیاب کمک می کند و از شکسته شدن ذرات پرل جلوگیری می کند.

 

2) آسیاب بال میل

این نوع آسیاب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر برای پودرها مورد استفاده قرار می گیرد.  گوی های (سرامیکی وفولادی) مورد استفاده در این دستگاه بسیار بزرگ تر از پرل میل هستند.

 

3) دستگاه salt spray

این دستگاه به منظور بررسی مقاومت پینت در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. بر حسب اینکه پنل پینت به چه مدت در درون دستگاه قرار گیرد و چه مقدار خوردگی و تاول در آن رخ دهد می توان مقاومت پینت مورد نظر را در برابر عوامل خوردگی پیش بینی کرد.

خوراک ورودی این دستگاه محلول 3.5 درصد ویا 5 درصد ( برحسب استاندارد) از نمک آزمایشگاهی  است . در اثر پاشش این محلول یک مه نمکی ایجاد می شود که موجب خوردگی وتاول بر روی سطح پینت می شود. این دستگاه همچنین مجهز به یک مخزن آب مقطر است که هوا از درون آن عبور می کند و گرد وخاک آن گرفته می شود و هوای تمیز به درون دستگاه پمپ می شود. آب این مخزن هر 2 تا 3 روز باید تعویض شود وگرنه ممکن است به دلیل ورود گرد وخاک به دستگاه اسپری  سوراخ نازل آن گرفته شود.

 

4) دستگاه پیرولیز

این دستگاه به منظور بررسی مقاومت پوشش های حرارتی در دماهای بالا ( تا 1200 درجه سانتی گراد) ، تجزیه گرمایی مواد ( پیرولیز ) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

5) اسپری کمپرس هوا

اسپری های مختلف برای اعمال رنگ وجود دارد که عبارتند از:

  • اسپری کمپرس هوا
  • اسپری airless
  • اسپری الکترواستاتیک

از اسپری air less بیشتر برای رسیدن به ضخامت های بالا استفاده می شود .( master coat )

 

6) دستگاه Solar box

برای سنجش مقاومت پیگمنت ها در برابر نور U.V است که در آن نور ماوراء بنفش را با طول موج و شدت های مختلف به رنگ می تابانیم.

 

7) دستگاه سنجش سرعت خشک شدن رنگ

که سرعت خشک شدن سطحی و عمقی را اندازه می گیرد.

 

8) دستگاه سختی سنج

که میزان سختی رنگ را  اندازه می گیرد. اساس کار آن بر مبنای اصطکاک سطح است . به این صورت که رنگ را روی یک صفحه ی فلزی اسپری می کنیم و یک پاندول روی سطح نوسان می کند تا زمانی که به وسیله ی اصطکاک با سطح متوقف شود . معیار ، مدت زمانی است که طول می کشد تا پاندول بایستد .

 

9) بورت 

برای سنجش عدد اسیدی رزین به وسیله ی تیتراسیون ، برای تعیین جذب روغن پیگمنت ها ( به وسیله ی روغن بزرک )

 

10) اتاقک ساخت رنگ

برای ساخت رنگ ها در مقیاس کم . اگر در این مرحله نتایج مساعد بود به مرحله ی تولید pilot می رویم و اگر نتایج مرحله ی pilot  مساعد بود به تولید صنعتی رنگ می پردازیم.

 

11) دستگاه مه نمکی ( Salt spray )

در این دستگاه از محلول نمک 5 % استفاده می کنند که مقدار استاندارد در صنعت خودرو است.

 

12) تست chipping

شبیه سازی پاشش شن و ماسه به بدنه ی خودرو در جاده هاست به این صورت که دانه هایی از جنس چدن را به سطح رنگ می پاشند.

 

13) دستگاه ضربه ( تست ضربه )

اندازه گیری مقاومت در برابر تصادف با ضربه ی شدید. این دستگاه به صورت لوله ای عمودی و توخالی است که درون آن وزنه ای با وزن معین قرار می دهیم و آن وزنه را از ارتفاعات مختلف به پایین رها می کنیم.

 

14) تست scratch resistance

به وسیله ی یک سوزن که در دستگاه تعبیه شده است، مقاومت رنگ در برابر خش پذیری را اندازه گیری می کنیم.


15) دستگاه grindometer

برای کنترل اندازه ی ذرات پیگمنت ها در پوشش. توجه کنیم که قبل از این آزمایش ابتدا با یک دستمال پارچه ای تمیز دستگاه را تمیز می کنیم تا ذرات گرد و غبار روی آن نباشد و رنگی که آزمایش می شود کمی غلیظ تر از رنگ اعمال شده است .

 

16) دستگاه cryptometer

برای اندازه گیری میزان پشت پوششی رنگ .

 

17) دستگاه اندازه گیری مقاومت در برابر رطوب

به صورت پاشش آب بر روی فلزات پوشش شده است که در آن رطوبت بالای 95 % است و می توان دما را نیز کنترل کرد . در این تست پوشش باید از نفوذ رطوبت به داخل خود جلوگیری کند.

 

18) دستگاه تست جامی شدن ( cupping )

از پشت پنل با یک گوی به فیلم رنگ فشار وارد می شود تا جایی که رنگ ترک بردارد. ترک ها را به وسیله ی ذره بین های قوی چک می کنند . این دستگاه اتوماتیک است و خطاهای انسانی ندارد.                             

                                                                                                                                                     

19) دستگاه کراس کات 

برای اندازه گیری میزان چسبندگی رنگ است. عملکرد آن به این صورت است که یک تقاطع روی پوشش ایجاد می کنیم و به وسیله ی چسب نواری مخصوص قسمت تقاطع را می کنیم و تا میزان چسبندگی پوشش را بسنجیم. این آزمایش قبل و بعد از Salt spray انجام می شود.

 

20) دستگاه سیستم رنگی CIE

با اندازه گیری متغیرهای b و a و L رنگهای مورد نظر را از نظر فیزیکی شناسایی می کند تا بتوانیم برای شبیه سازی رنگهایی که می خواهیم بسازیم از آنها استفاده کنیم. رنگی که برای تعمیر پوشش سفارش داده می شود باید شبیه پوشش اولیه خودرو باشد.

 

21) دستگاه رئومتر

برای اندازه گیری خواص رئولوژی رزین ها